Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Jak zdobyć uprawnienia budowlane?

Uprawnienia budowlane to kwestia istotna dla niemalże każdego inżyniera lub technika. Podobnie, jak absolwenci medycyny, którzy muszą odbyć staż w szpitalu czy absolwenci prawa, którzy po studiach przechodzą aplikację, tak i inżynierowie oraz technicy, aby wykonywać samodzielne funkcje zawodowe, muszą uzyskać odpowiednią praktykę zawodową i zdać egzamin na uprawnienia budowlane.

Czym są polskie uprawnienia budowlane?

Otrzymanie uprawnień budowlanych równoznaczne jest z uzyskaniem statusu członka Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz praw do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w sektorze budowlanym. Osoba posiadająca uprawnienia budowlane może niezależnie oceniać i rozwiązywać kwestie technologiczne, architektoniczne, techniczne czy organizacyjne – dotyczące projektowania lub budowania obiektów różnego typu.

Specjalności, w których nadawane są uprawnienia budowlane:

Pieczątka uprawnienia budowlane
Wzór pieczątki uprawnienia budowlane
  • konstrukcyjno-budowlana,
  • architektoniczna,
  • drogowa,
  • mostowa,
  • kolejowa,
  • hydrotechniczna,
  • wyburzeniowa,
  • instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych,
  • instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych,
  • instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

Polskie prawo dopuszcza możliwość starania się o jeden z dwóch typów uprawnień budowlanych: uprawnienia do projektowania oraz uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi.

W zależności od posiadanego wykształcenia, każde z tych uprawnień można uzyskać w jednym z dwóch wariantów: bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie.

Aby uzyskać uprawnienia do projektowania bez ograniczeń, należy:

  • ukończyć studia magisterskie na odpowiednim dla danej specjalizacji kierunku (architektura, budownictwo, etc.),
  • zdobyć 12-miesięczną praktykę przy sporządzaniu projektów,
  • zdobyć 12-miesięczną praktykę na budowie.

Uprawniania do projektowania w ograniczonym zakresie mogą zdobyć osoby, które ukończyły studia inżynierskie na odpowiednim kierunku lub magisterskie na kierunkach pokrewnych z daną specjalizacją oraz odbyły dwuletnią praktykę (jak powyżej).

Aby otrzymać uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, należy:

  • ukończyć studia magisterskie na odpowiednim dla danej specjalizacji kierunku,
  • zdobyć 18-miesięczną praktykę na budowie.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, ograniczone uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, mogą uzyskać osoby, które ukończyły studia inżynierskie na odpowiednim kierunku lub magisterskie na kierunkach pokrewnych z daną specjalizacją oraz odbyły wymaganą praktykę. Dodatkowo osoby, które ukończyły studia zawodowe (inżynierskie) na kierunkach pokrewnych, mogą starać się o uprawnienia po 3-letniej praktyce na budowie; osoby posiadające tytuł zawodowy technika mogą uzyskać uprawnienia po odbyciu 4-letniej praktyki.

Po spełnieniu wymogów formalnych możliwe jest przystąpienie do egzaminu, który składa się z części ustnej oraz pisemnej. Egzamin na uprawnienia budowlane organizowany jest dwa razy do roku.

Jak przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane?

Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z części pisemnej i ustnej. Najszybszym sposobem na przygotowanie się do egzaminu pisemnego jest nauka testów, które pojawiły się w poprzednich latach. Przykładowe pytania te znajdziesz w programie uprawnienia budowlane przygotowanym przez firmę Invest Construction. Kolejną częścią jest egzamin ustny, który polega na odpowiadaniu przed komisją na wylosowane pytania. Wiele z tych pytań dotyczy praktyki zawodowej lub zagadnień technicznych, które mogłeś poznać na studiach i podczas pracy w biurze lub na budowie. W programach przygotowujących do egzaminu, dostępnych na stronie uprawnienia-budowlane.com, znajdziesz dla swojej specjalności około 3000-4500 pytań testowych (część pisemna) oraz 1000 – 2000 pytań wraz z odpowiedziami przygotowanymi na egzamin ustny. Nauki jest więc niezwykle dużo, jednak poświęcenie odpowiedniego czasu na naukę przygotowanych pytań zagwarantuje Ci pozytywny wynik na egzaminie.

Po zdanym egzaminie – własna pieczątka uprawnienia budowlane

Według polskiego prawa każda osoba, która posiada uprawnienia budowlane, zobowiązana jest stosowania własnej pieczątki budowlanej – przy jej użyciu zatwierdza się wszelką dokumentację oraz projekty. Jak powinien wyglądać wzór pieczątki z uprawnieniami budowlanymi? Niezbędne elementy to:

  • tytuł zawodowy lub zawód,
  • imię i nazwisko,
  • zakres uprawnień budowlanych,
  • numer ewidencyjny uprawnień budowlanych.

Szczegóły dotyczące, tego, jak powinny wyglądać pieczątki budowlane z uprawnieniami, określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994 r.

Zaprojektuj pieczątkę w kategorii: pieczątki budowlane »

Dodaj komentarz