Dzieci coraz więcej czasu spędzają otoczone elektroniką i nowoczesnymi urządzeniami. Tablety, interaktywne zabawki, smartfony, laptopy – to tylko przykłady gadżetów, które na co dzień obecne są w życiu najmłodszych. Jeżeli chciałbyś chociaż na chwilę odciągnąć dziecko sprzed ekranu, niewątpliwie będziesz potrzebować ciekawej alternatywy. Dobrym pomysłem na wspólną, kreatywną i interesującą zabawę może być… stawianie pieczątek! Nie wierzysz? Spójrz na nasze propozycje zabaw i przekonaj się, ile radości mogą przynieść stempelki dla dzieci!
Zabawa w lekarza
Do przygotowania zabawy będziesz potrzebować:
- białego stroju, przypominającego kitel lekarski,
- akcesoriów lekarskich, na przykład termometru, ciśnieniomierza, bandaża, stetoskopu, młoteczka, małej latarki, drewnianej szpatułki (w tej roli świetnie sprawdzą się patyczki po lodach),
- pliku karteczek, które będą stanowiły recepty,
- pieczątki dla dzieci, która będzie stanowiła pieczątkę lekarską,
- pacjentów małego lekarza – lalek, pluszowych misiów, etc.
Na kanapie lub krzesłach umieść kolejkę misiów – pacjentów, oczekujących na obchód lekarza. Przygotuj wszystkie akcesoria i ubierz malucha w „fartuch”. W tej zabawie możesz odgrywać rolę pielęgniarza lub asystenta lekarza. Po kolei przedstawiaj dziecku kolejnych pacjentów i opowiadaj o ich dolegliwościach. Pozwól maluchowi zbadać każdego z nich, a następnie wystawić i podstemplować recepty.
Zabawa w lekarza doskonale pokazuje dziecku, jak ważne jest pomaganiem innym, uczy empatii. Pozwala także zrozumieć, z jak dużą odpowiedzialnością wiąże się praca lekarza – być może pierwszym krokiem do zaszczepienia w dziecku miłości do medycyny?
Zabawa w pocztę
Do przygotowania zabawy będziesz potrzebować:
- kartek przypominających druki pocztowe,
- kopert o różnych rozmiarach,
- teksturowych pudełek,
- szarego papieru do pakowania paczek,
- sznurka,
- pieczątki dla dzieci,
- fikcyjnych pieniędzy,
- znaczków (można stworzyć je na przykład z kolorowego papieru samoprzylepnego).
Podczas zabawy dziecko wciela się w pracownika poczty. Ty, jako klient, możesz zlecać mu przygotowywanie różnych listów – opisywanie kopert, przyklejanie znaczków, wypełnianie druków pocztowych oraz stemplowanie kopert przy użyciu „pieczątki korespondencyjnej”, na przykład dziecięcej pieczątki buźki. Za każdą przygotowaną przesyłkę zapłać małemu urzędnikowi określoną sumę pieniędzy.
Kiedy wszystkie listy zostaną wysłane, przygotujcie wspólnie paczki pocztowe. Zapakujcie niewielkie przedmioty w pudełka, zabezpieczcie je szarym papierem i sznurkiem. Na koniec pozwól dziecku na wypisanie danych odbiorcy, nadawcy, przyklejenie znaczka i postawienie pieczątki pocztowej.
Zabawa w pocztę to nie tylko wielka radość dla dziecka. To także okazja do ćwiczenia umiejętności manualnych, liczenia oraz pisania. Co więcej, podczas zabawy dziecko poznaje sposób funkcjonowania poczty – dowiaduje się o tym, kim są odbiorca i nadawca, jak prawidłowo wypisać adres na kopercie, czym są kody pocztowe.
Dodaj komentarz