Przeprowadzanie diagnostyki pojazdu – niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, czy też dostawczy – jest konieczne i każdy kierowca musi systematycznie oddawać swoje auto do stacji kontroli pojazdów. Sprawdź, jak powinna wyglądać pieczątka przeglądu technicznego i jak często należy wykonywać badania stanu technicznego.
Jak często należy wykonywać przegląd samochodu
Jeśli kupujesz nowy samochód, jeszcze przed jego rejestracją należy przeprowadzić przegląd techniczny. Ta zasada dotyczy następujących pojazdów:
- aut osobowych i ciężarowych o masie do 3,5 tony,
- przyczep,
- ciągników rolniczych.
Kolejne badanie musi odbyć się po 3 latach od rejestracji samochodu, następnie po kolejnych 2 latach, a później co rok.
Pojazdy z instalacją gazową, taksówki oraz pojazdy przeznaczone do nauki jazdy (oznaczone literą L) muszę być poddawane kontroli co 12 miesięcy.
Czy możesz otrzymać pieczątkę przeglądu technicznego, jeśli diagnosta wykrył nieprawidłowości
Jeśli podczas badania technicznego diagnosta wykryje drobne usterki (takie, które nie mają istotnego wpływu na bezpieczeństwo i negatywnego wpływu na środowisko), może on odbić wzór pieczątki stacji kontroli pojazdów. Jest to różnoznaczne z pozytywnym zakończeniem przeglądu. Diagnosta powinien poinformować Cię o wykryciu drobnej wady, a Ty we własnym zakresie możesz (a raczej powinieneś) tę usterkę usunąć. Nie musisz jednak stawiać się ponownie w stacji, aby udokumentować naprawę.
Jeśli podczas badania technicznego w Twoim samochodzie zostanie wykryta usterka istotna (taka, która może mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i/lub środowisko), będziesz mieć 2 tygodnie na naprawę auta. W takiej sytuacji w dowodzie rejestracyjnym nie pojawi się pieczątka przeglądu technicznego. Otrzymasz za to dwutygodniowe zaświadczenie, uprawniające Cię do poruszania się po drogach – a raczej pozwalające na dotarcie do warsztatu samochodowego.
W przypadku poważnych usterek stwarzających zagrożenie (takich jak niesprawne hamulce) diagnosta ma prawo zatrzymać Twój dowód rejestracyjny, a Ty nie możesz jeździć samochodem, dopóki nie usuniesz awarii. Dowód zostanie przesłany do wydziału komunikacji, a Ty będziesz musiał odholować auto do mechanika (następnie jeszcze raz oddać je do przeglądu).
Wzory pieczątek stacji kontroli pojazdów
Jeśli po przeprowadzonej kontroli technicznej Twojego pojazdu, nie wykryto żadnych nieprawidłowości, w dowodzie rejestracyjnym zamieszcza się odpowiedni wpis. Jak wyglądają wzory pieczątek diagnostów samochodowych? Sprawdź, czy odbicie zawiera następujące elementy:
- adres stacji kontroli pojazdów;
- kod stacji (nie chodzi tu o kod pocztowy, tylko o indywidualne oznaczenie stacji);
- kod powiatu i województwa;
- numer uprawnienia do wykonywania zawodu diagnosty;
- symbol pojazdu.
Na odbiciu diagnosta zwykle ręcznie wpisuje datę wykonania przeglądu technicznego Twojego samochodu, a także datę kolejnego spotkania. Stempel powinien być także opatrzony podpisem diagnosty.
Wzory pieczątek diagnostów samochodowych zaliczają się do tak zwanych pieczątek motoryzacyjnych. Sprawdź, jakie inne kategorie i wzory pieczątek są dostępne w naszym serwisie.
Dodaj komentarz