Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Pieczątka nieczytelna, do góry nogami, podwójnie odbita – jakie mogą być skutki błędnych odbić na dokumentach?

Pośpiech, natłok obowiązków, nieuwaga, niskiej jakości pieczątka – powodów, dla których na dokumentach pojawiają się nieczytelne, błędnie wykonane odbicia, jest wiele. Jakie mogą być ich skutki? Czy nieprawidłowo odbita pieczątka zawsze sprawia, że dokument jest nieważny? Co zrobić, kiedy pieczątka jest nieczytelna? Odpowiadamy na te oraz inne pytania.

Nieczytelna pieczątka na recepcienieczytelna pieczątka

Recepta lekarska znajduje się na samym szczycie dokumentów, które sprawiają nam kłopoty. W roku 2013 Narodowy Fundusz Zdrowia przeanalizował niemalże 30 tysięcy recept wystawionych przez lekarzy różnych specjalizacji i ocenił, że aż 80 procent z nich zostało wystawionych nieprawidłowo – były źle wypisane, nieczytelnie podpisane lub nieprawidłowo podstemplowane.

Otrzymałeś receptę na leki, jednak po dotarciu do domu odkryłeś, że pieczątka lekarza jest nieczytelna? Spokojnie, nie oznacza to jeszcze konieczności ponownego udania się do poradni. Sprawdź następujące elementy na recepcie:

  • Czy posiada ona nadruk lub naklejkę, na której znajdują się dane lekarza wystawiającego receptę? Wśród informacji powinny znajdować się: imię i nazwisko lekarza oraz numer pozwolenia na wykonywanie zawodu. Jeżeli te dane znajdują się na recepcie, to pomimo nieczytelnej pieczątki farmaceuta będzie mógł wydać Ci przepisane leki.
  • Czy na pieczątce widoczne jest imię i nazwisko lekarza oraz (chociażby częściowo) numer pozwolenia do wykonywania zawodu? W takie sytuacji farmaceuta uprawniony będzie do samodzielnego uzupełnienia nieczytelnych danych – warunkiem jest jednak czytelne oznaczenie imienia i nazwiska lekarza. W przeciwnym wypadku, jeżeli recepta zawiera numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej dokument, ale imię i nazwisko są nieczytelne, farmaceuta nie może zrealizować recepty.

Nieczytelna pieczątka na świadectwie pracy

Do niedawna nieczytelna pieczątka na świadectwie praca mogła kosztować sporo nerwów – dotyczyło to zarówno pieczęci zakładu, jak i imiennej pieczątki pracodawcy. Dokumenty z nieprawidłowo odbitym stemplem nie były akceptowalne chociażby przez Urzędy Pracy, podczas ubiegania się o zasiłek.

Zauważyłeś, że Twoje świadectwo pracy nie posiada pieczęci lub odbicie zostało wykonane niestarannie? Możesz odetchnąć z ulgą – od 1 stycznia 2017 r. zniesiony został obowiązek opatrywania tego dokumentu pieczęcią. W związku z tym, jeżeli świadectwo zostało sporządzone prawidłowo, to pomimo braku czytelnej pieczęci, może zostać uznane za ważne.

Pieczątka „do góry nogami”

Otrzymałeś dokument, na którym pieczątka została odbita „do góry nogami”? A może sam w pośpiechu popełniłeś taki błąd? Zastanawiasz się, czy dokument opatrzony odwróconą pieczęcią jest ważny? Uspokajamy! Pomimo tego, że odbicie może na pierwszy rzut oka wyglądać niepokojąco, nie wpływa ono na ważność dokumentu – pomyłkę tego typu można potraktować podobnie, jak np. błąd ortograficzny w tekście (niezmieniający treści dokumentu), czy naderwanie brzegu kartki bez naruszenia treści.

Jak odbić pieczątkę, aby unikać tego typu błędów? Polecamy korzystanie z automatów wyposażonych w przezroczystą osłonkę na karteczkę indeksującą (na przykład automaty z serii Colop Printer IQ) – dzięki niej zawsze będziesz mieć pewność, że odbijasz pieczątkę w prawidłowy sposób.

Dodaj komentarz