Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Czy pracodawca może zmienić termin urlopu lub całkowicie go odwołać?

Wyobraź sobie, że zaplanowałeś wymarzony urlop: kupiłeś bilety lotnicze, zarezerwowałeś pokój w hotelu, powoli zacząłeś już pakować walizki. Cała rodzina wyczekuje z ekscytacją terminu, który zaznaczony jest w kalendarzu jako WAKACJE. I wtedy pojawia się Twój przełożony i oznajmia, że musisz przełożyć urlop wypoczynkowy na inny termin lub całkowicie go odwołać. W Twojej głowie zapewne rozpocznie się gorączkowa gonitwa myśli. Czy ma do tego prawo? Czy mogę nie zgodzić się z decyzją szefa? Co z kosztami, jakie poniosłem przy organizacji wyjazdu? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Urlop wypoczynkowy – najważniejsze informacje

Wszelkie kwestie związane z urlopami wypoczynkowymi są regulowane przez przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z ich zapisami, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu w roku, w którym uzyskał on prawo do dni wolnych od pracy. Co ważne, pracownikowi przysługuje w tym czasie pełne wynagrodzenie.

Z urlopu nie można zrezygnować – niezależnie od tego, czy miałoby to nastąpić na wniosek pracodawcy czy pracownika. Niemożliwe jest również przekazanie prawa dni wolnych innemu pracownikowi lub wymiana urlopu na gotówkę.

Nieco więcej o prawie do urlopu wypoczynkowego przeczytasz w jednym z naszych poprzednich wpisów: Zwolnienie lekarskie w trakcie wakacji – jak L4 wpływa na urlop wypoczynkowy?

Czy pracodawca może odwołać urlop?

Zmiana terminu urlopu przez pracodawcę

Pracodawca może zmienić termin urlopu wypoczynkowego, o jaki wcześniej zawnioskował pracownik. Prawo pozwala na to jednak jedynie w określonych sytuacjach – samo widzimisię szefa tutaj nie wystarczy. Przynajmniej w teorii.

O zmianie terminu urlopu pracodawca może zdecydować w przypadku zaistnienia poważnych utrudnień w toku świadczonej pracy. Kiedy może być mowa o takiej sytuacji? Niestety, przepisy tego nie precyzują i kwestia ta pozostaje w interpretacji szefa.

Co ważne, przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego może nastąpić również na wniosek pracownika. I w tym przypadku zmiana powinna zostać jednak umotywowana szczególną sytuacją. 

Odmowa udzielenia urlopu przez pracodawcę?

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca może także odmówić udzielenia urlopu we wskazanym terminie – bez przesunięcia go na inną datę. W takim przypadku warto pamiętać o swoich prawach i wnioskować o urlop w innym terminie. Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że szef może go nie zaakceptować. 

Co z poniesionymi kosztami?

W przypadku, gdy pracodawca odwołuje lub przekłada Twój urlop wypoczynkowy, masz prawo wnioskować o zwrot kosztów, jakie poniosłeś z tego tytułu. Możesz upomnieć się o:

  • zwrot środków, jakie przeznaczyłeś na zakup biletów (lotniczych, kolejowych i innych);
  • zwrot kosztów zakwaterowania (hotel, pensjonat, apartament);
  • zwrot kosztów, jakie poniosłeś w związku z rezerwacją atrakcji (aquaparki, muzea, restauracje).

Oczywiście, aby ubiegać się o rekompensatę, będziesz musiał przedstawić stosowne dokumenty – rachunki lub faktury.

Szczególną sytuacją jest przerwanie przez pracodawcę urlopu w jego trakcie. Jeżeli szef poprosi Cię o powrót do pracy, firma będzie musiała zapłacić za powrót (Twój i Twojej rodziny) oraz zwrócić Ci koszty, jakie wynikają z niewykorzystanego urlopu. Zalicza się do nich m.in. cena powrotnych biletów, jakie kupiłeś czy koszt pobytu w hotelu za dni, których nie wykorzystałeś.

Dodaj komentarz