Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Wzór oferty pracy – jak napisać dobre ogłoszenie?

Dobre ogłoszenie o pracę jest rzeczowe, ale jednocześnie przedstawia najważniejsze informacje o firmie, stanowisku, obowiązkach i benefitach dla pracownika. Musi być atrakcyjne dla odbiorcy, ale nie może naginać faktów. Powinno trafić do kandydatów, na których najbardziej zależy firmie i być spójne z wizerunkiem marki. Sprawdź, jak napisać dobrą ofertę pracy.

Ogłoszenie o pracę wzór

Do kogo kierujesz ogłoszenie?

Zanim zaczniesz tworzyć ogłoszenie rekrutacyjne, zastanów się, do kogo ma ono trafić. Pomyśl o grupie docelowej i o tym, na jakich pracownikach najbardziej Ci zależy. Możesz też stworzyć przykładowe sylwetki kandydatów, odpowiadając sobie na pytania: kim jest taka osoba, co lubi, co ją charakteryzuje, z jakimi problemami się zmaga, jaką ma osobowość? Dzięki temu łatwiej będzie Ci napisać ogłoszenie pod konkretne grupy odbiorców.

Dlaczego warto zacząć właśnie od opisu idealnego kandydata? Ponieważ to pozwoli Ci opracować sposób komunikacji (w tym język, sposób wypowiedzi, a nawet szatę graficzną) w taki sposób, by ogłoszenie najbardziej zachęciło osoby, które chcesz zatrudnić w swojej firmie.

Uczciwość i jasny przekaz

Żeby ogłoszenie budziło zainteresowanie i zaufanie potencjalnych pracowników, powinno zawierać jasne informacje, przedstawione w czytelny sposób. Posługiwanie się zawoalowanym językiem i unikanie najważniejszych – z punktu widzenia pracownika – informacji, nie przyciągnie dużego grona kandydatów na daną pozycję.

Oferta ma dać kandydatowi najważniejsze informacje na temat firmy i stanowiska. Taka szczerość i jasny przekaz z jednej strony zachęcą kandydatów, z drugiej – oszczędzą Twój czas. Pisząc jasno i szczerze przyciągniesz osoby naprawdę zainteresowane pracą w Twojej firmie.

Oto kilka rad na początek:

  • Pisz zwięźle, ale używaj pełnych zdań.
  • Stosuj wypunktowania i numerację.
  • Nie zostawiaj odbiorcy ze ścianą tekstu – podziel ogłoszenie na akapity i stosuj śródtytuły.
  • Zwracaj się do odbiorcy szczerym językiem – takim, który współgra z wartościami firmy i stylem komunikacji Twojej marki. Pamiętaj o tym, że ogłoszenie powinno być spójne z tym, co reprezentuje Twoja firma.

Pisz prawdę! Przedstaw swoją firmę i stanowisko, na które szukasz pracownika w atrakcyjny sposób, ale nie przeinaczaj faktów i nie przekłamuj rzeczywistości. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat zobaczy, że informacje w ogłoszeniu mijały się z prawdą, może nie tylko szybko podziękować Ci za współpracę, ale też nieść w świat negatywne opinie o Twojej firmie.

Wzór oferty rekrutacyjnej – z jakich elementów powinno składać się ogłoszenie o pracę?

Choć nie ma jednego wzoru oferty pracy, to są takie elementy, które po prostu muszą się w nim znaleźć. Poniżej sprawdzisz, co powinno zawierać dobre ogłoszenie.

1. Tytuł ogłoszenia z nazwą stanowiska

Podaj nazwę stanowiska, na które prowadzisz rekrutację. Możesz też zamieścić w tym miejscu nazwę branży i lokalizację firmy.

2. Informacje o firmie

W kilku krótkich zdaniach przedstaw najważniejsze fakty o firmie, np. staż, branżę, największe osiągnięcia, pozycję na rynku, perspektywy rozwoju czy liczbę pracowników.

3. Opis stanowiska pracy

Ogłoszenie o pracę musi zawierać opis stanowiska. Nadal wśród ofert pracy można znaleźć takie ogłoszenia, które nie mówią wprost, jakiego stanowiska dotyczą.

Opis stanowiska powinien być krótki i rzeczowy – ma pokazywać, jak będzie wyglądać praca i co będzie należało do obowiązków pracownika, ale nie jest to miejsce na przedstawianie regulaminu pracy. Skup się na kluczowych zagadnieniach i najważniejszych zadaniach.

4. Informacje o kandydacie

Teraz napisz, jakie są wymagania na dane stanowisko. Pisz jasno i rzeczowo. Staraj się przedstawiać informacje tak, by potencjalny pracownik niczego nie musiał się domyślać. Pamiętaj też, by lista wymagań nie była zbyt rozległa – jeśli przedstawisz za duże oczekiwania, możesz odstraszyć kandydatów.

Tę sekcję możesz podzielić na część „Wymagane” i „Mile widziane”. Pod hasłem „wymagane” wymień umiejętności czy doświadczenie, bez których nie da się wykonywać obowiązków (np. znajomość angielskiego w stopniu płynnym). W części „Mile widziane” zamieść to, co nie jest warunkiem koniecznym do zatrudnienia, ale na pewno zwiększy szansę danego kandydata na podjęcie współpracy.

Ważne! Zgodnie z art. 11 Kodeksu pracy „jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna”. Nie możesz więc pisać w ogłoszeniu o wymaganiach dotyczących m.in. wieku, płci czy wyglądu.

5. Oferta i benefity dla pracownika

Pokaż, jakie korzyści przyniesie kandydatowi praca w Twojej firmie. Przedstaw widełki wynagrodzenia, napisz np. o szkoleniach, prywatnej opiece zdrowotnej, karcie sportowej, możliwości pracy zdalnej (jeśli faktycznie to oferujesz), systemie awansów i podwyżek czy możliwościach rozwoju.

6. Proces rekrutacji

Napisz, jakich dokumentów aplikacyjnych wymagasz w pierwszym etapie rekrutacji i jak kandydat ma je dostarczyć do Twojej firmy.

Podaj termin, do którego kandydaci mogą składać aplikacje.

Dodaj informację, że skontaktujesz się tylko z wybranymi kandydatami.

Przypomnij, że CV powinno zawierać klauzulę: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”.

Ogólna wskazówka na koniec. Po stworzeniu ogłoszenia przeczytaj je dokładnie i odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty sam odpowiedziałbyś na tak napisana ofertę pracy.

Sprawdź również jakie są rodzaje umów o pracę: https://pieczatki-online.eu/porady/umowy-w-sprawie-pracy-rodzaje-umow-zawieranych-na-podstawie-kodeksu-pracy/

Dodaj komentarz