Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Zadbaj o swój sprzęt – pielęgnacja pieczątki

Pielęgnacja pieczątki - Czyszczenie pieczątki
Czyszczenie pieczątki

Pieczątka, jak każde narzędzie pracy, wymaga odpowiedniej troski. Tylko jeśli będziemy o nią dbali, będzie nam służyła przez lata. Na szczęście, pielęgnacja pieczątki nie jest skomplikowana czy czasochłonna.

Czyszczenie obudowy pieczątki

Bez względu na to, czy mamy automat w obudowie plastikowej, czy metalowej, z pewnością jego zewnętrzne powierzchnie są łatwo dostępne, możemy więc je bez problemu przecierać. Na szczególną uwagę zasługują w tym punkcie stemple, które są raczej stacjonarnym wyposażeniem biurka, zwłaszcza te rzadko używane. Na obudowie pieczątki gromadzi się kurz, który może dostać się do środka i negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie urządzenia. Warto więc przecierać czasem pieczątkę szmatką nasączoną delikatnym detergentem.

Uwaga! Płytki wykonane z gumy można czyścić dowolnym preparatem czyszczącym. W przypadku płytek polimerowych należy zachować ostrożność: detergenty zawierające alkohol mogą je trwale uszkodzić.

Zadbaj o serce pieczątki

Bardziej skomplikowane niż pielęgnacja obudowy jest czyszczenie gumki i automatu pieczątki. Najlepszymi środkami do mycia tych części są delikatne detergenty lub po prostu woda z mydłem – bez względu na to, z czego wykonana jest gumka czy mechanizm. Pierwszym krokiem jest demontaż urządzenia. W celu umycia pieczątki należy wyjąć z automatu poduszkę z tuszem i kartkę z odbiciem, znajdującą się w górnej części. Myjemy obudowę i przecieramy gumkę. Wszystko to robimy delikatnie, żeby nie uległa odklejeniu guma. Po umyciu wystarczy przepłukać wszystko czystą wodą i osuszyć.

Otwieranie pieczątki

Umiejętność otwierania pieczątki przydaje się przy czyszczeniu narzędzia, ale też wtedy, kiedy chcemy wymienić gumkę.

  • Pieczątki samotuszujące – aby otworzyć automat, na przykład w celu wymiany wkładki samotuszującej, należy najpierw zablokować pieczątkę bocznymi blokadami, a następnie poprzez naciśnięcie przycisku z przodu obudowy wysunąć zużytą wkładkę tuszującą.
  • Pieczątki metalowe – podobnie jak w przypadku pieczątki standardowej użyć bocznych blokad, a następnie przytrzymując ją za uchwyt i wyjąć wkład tuszujący.
  • Pieczątki mobilne – aby otworzyć pieczątkę należy trzymać ją klipem skierowanym do dołu, po czym nacisnąć przyciski z obu stron obudowy. Pieczątka kieszonkowa powinna automatycznie się otworzyć i wysunąć płytkę z tekstem. Aby umocować płytkę tekstową w prawidłowej pozycji należy ponownie ścisnąć ją z obu stron obudowy.

Dokładne instrukcje wideo, jak wymienić gumkę w pieczątkach najpopularniejszych marek, znaleźć można tutaj: Wymiana gumki w pieczątce – wideo tutoriale

Odklejona gumka? Bez paniki! Sytuacją uratuje dwustronna taśma klejąca. Pod żadnym pozorem nie należy do naprawy tej usterki stosować kleju szybkoschnącego.

Drugie życie pieczątki – napełnianie tuszem

Aby samodzielnie wyjąć poduszkę i napełnić ją tuszem, należy trzymać pieczątkę ręką i delikatnie wycisnąć ją w taki sam sposób, jakbyśmy ją odbijali. Wykonujemy tą czynność do momentu, aż górna krawędź wyrówna się z krawędzią obudowy. Kiedy osiągniemy ten poziom, możemy wysunąć poduszkę i zaaplikować krople tuszu. Miejmy na uwadze, że zbyt duża ilość tuszu może powodować rozmazywanie.

Odpowiednio pielęgnowany sprzęt odwdzięczy nam się wieloletnią pracą!

Dodaj komentarz