Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Pieczątki motywacyjne dla dzieci – sposoby na motywowanie najmłodszych

pieczątki motywacyjne dla dzieci
pieczątki motywacyjne dla dzieci

Wielu rodziców i opiekunów dzieci w wieku wczesnoszkolnym zastanawia się, jak zmotywować swoich podopiecznych do nauki. Istnieją sprawdzone sposoby, a jednym z nich są… pieczątki motywujące! Przyznawane w klasach 1 – 3 stemple motywacyjne (na przykład z uśmiechniętymi buźkami), mogą skutecznie podnieść chęć dzieci do nauki. Taki sposób motywacji świetnie sprawdzi się także w domu. Opisujemy pieczątki motywacyjne, wzory i sposoby ich wykorzystywania.

Motywacja wewnętrzna a zewnętrzna

Aby motywować dziecko do nauki, rozbudzać jego zainteresowanie i pokazywać, że wysiłek włożony w pracę ma sens, należy je odpowiednio motywować. Wyróżnia się dwa rodzaje motywacji – zewnętrzną i wewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna to tendencja do podejmowanie działań ze względu na satysfakcję i przyjemność, jaka płynie z ich wykonania (lub z samej czynności). Motywacja wewnętrzna charakteryzuje się ciekawością, determinacją i skutecznością działania.

Innym rodzajem motywacji jest motywacja zewnętrzna. W tym przypadku określone konsekwencje (na przykład nagrody) są bodźcem do podjęcia i kontynuowania działań. Elementem tego rodzaju motywacji są na przykład stempelki motywacyjne.

Pieczątki motywacyjne – co to takiego?

Pieczątki motywujące wykorzystywane są między innymi w szkołach i stanowią nagrodę za dobrze wykonane zadanie lub wysiłek włożony w osiągnięcie celu (podjęcie wysiłku jest często równie ważne, co jego wynik – nie możemy przecież oczekiwać, że wszystkie dzieci będą tak samo dobrze malować lub skakać przez płotki). Pieczątki motywacyjne wykorzystywane są po to, aby pobudzić w dzieciach chęć do pracy – otrzymanie kolorowego obrazka z ulubionym wzorem może działać znacznie lepiej niż wystawienie tradycyjnej oceny lub pochwała słowna.

Wzory pieczątek dla dzieci mogą być przeróżne – wszystko zależy od fantazji twórców i upodobań dzieci. Do wyboru masz na przykład uśmiechnięte buźki, zwierzęta, napisy, czy postaci z bajek. Sprawdź, jak w łatwy sposób zaprojektować własną pieczątkę dla dzieci!

pieczątki motywacyjne dla dzieciPieczątki motywacyjne dla dzieci – motywacja w szkole

Pieczątki motywacyjne wykorzystywane są w szkolnictwie w klasach 1 – 3 zamiast wystawianych kiedyś stopni i ocen opisowych. Dzieci za wykonane zadanie nie otrzymają oceny od 1 do 6, a na przykład odbite obok swojej pracy słoneczko, misia, uśmiech, czy serduszko.

Oczywiście w grę wchodzi też stawianie pieczątek, które sugerują uczniowi, że następnym razem powinien nieco bardziej przyłożyć się do wykonywanych zadań. Stemplem, który może spełniać takie zadanie, jest na przykład chmurka lub nieuśmiechnięta buzia.

Pieczątki motywacyjne są też etapem przygotowującym dziecko do otrzymywania stopni w kolejnych latach nauki. Bywa, że stemple motywacyjne służą też celom edukacyjnym. Jaka lekcja najlepiej nadaje się, aby do nauki wykorzystać pieczątki motywacyjne? Język angielski! Można przecież używać stempelków z angielskimi wyrazami czy zdaniami.

Pieczątki motywujące w domu

Jeśli system nagradzania pieczątkami sprawdza się w szkole, możesz wykorzystać go także w domu. Wystarczy stworzyć tablicę lub na lodówce powiesić kartkę, na której Twoje dziecko będzie gromadziło stempelki motywacyjne. Może to ułatwić na przykład pomoc dzieci w wykonywaniu codziennych obowiązków lub wymyślanie zajęć z dala od komputera.

Nagradzanie pieczątkami możesz też wprowadzić, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Dzięki temu będzie odpowiednio przygotowane i zmierzenie się z systemem oceniania nie będzie dla niego szokiem. Wytłumacz dziecku, że najważniejszy jest wysiłek, jaki wkłada w wykonywanie zadań oraz satysfakcja i uczucie spełnienia.

Jeśli interesuje Cię ten sposób na motywowanie najmłodszych, sprawdź, jakie pieczątki dla dzieci masz do wyboru. Dzięki naszemu formularzowi możesz samodzielnie zaprojektować stemple i pieczątki dla Twoich podopiecznych.

Dodaj komentarz