Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Prawidłowa utylizacja pieczątek, czyli co zrobić ze starym stemplem

Masz pieczątkę, która straciła ważność, popsuła się lub która po prostu chcesz wymienić na nową. Co robisz? Wyrzucasz stary stempel do kosza i zaczynasz używać nowego? Zanim to zrobisz, upewnij się, czy jest to bezpieczna procedura. Sprawdź, kiedy warto wymienić pieczątkę i jak prawidłowo przeprowadzić utylizację starego stempla.

utylizacja pieczątek

Kiedy należy wymienić pieczątkę na nową?

Pieczątki, jak każde inne produkty, mogą z biegiem czasu ulegać uszkodzeniom – zdarza się na przykład, że po latach użytkowania stempla mechanizm przestaje być sprawny albo że zużywają się inne elementy automatu. To zupełnie normalne. Wówczas nadchodzi konieczność kupna nowej pieczątki i utylizacji starej. Ale to nie tylko zepsucie się pieczątki zmusza nas do jej wymiany na nową (albo chociaż wymiany gumki stemplującej na gumkę z nowym wzorem). Utylizacja starej pieczątki i zakup nowej staje się koniecznością np. wtedy, gdy:

  • Zmieniają się dane firmy – możesz albo zamówić nową gumkę stemplującą, albo, jeśli potrzebujesz większy lub mniejszy stempel, zupełnie nowy automat,
  • Zmienia się forma prawna przedsiębiorstwa – firma przestaje być np. spółką jawną lub jednoosobową działalnością gospodarczą, a staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas informacje na pieczątce powinny zostać zaktualizowane, żeby np. nie wprowadzać w błąd klientów czy kontrahentów,
  • Firma przechodzi rebranding albo zmienia wizerunek – np. zmienia się logo, adres strony www, hasło reklamowe (które znajduje się także na stemplu) czy w ogóle dokonujesz zmiany identyfikacji wizualnej firmy,
  • Projekt pieczątki jest przestarzały – czcionka jest nieczytelna, układ informacji przestał Ci odpowiadać albo dane są przedstawione w sposób niejasny i niewyraźny.

Jeśli przyszedł moment na wymianę pieczątek firmowych, sprawdź, jak zutylizować stare stemple.

Jak zutylizować stare pieczątki?

Utylizacja pieczątek wiąże się najczęściej z koniecznością przeprowadzenia odpowiedniej procedury w firmie. Nie istnieją co prawda odgórne wytyczne, według których należy postępować, ale warto podejść odpowiedzialnie do procesu utylizacji, aby pieczątka nie dostała się w niepowołane ręce.

Przede wszystkim warto pociąć nożyczkami gumkę stemplującą starej pieczątki i dopiero wtedy ją wyrzucić. Poza tym cały proces możesz potwierdzić sporządzeniem protokołu. W takim dokumencie warto zawrzeć zarówno wzór utylizowanego stempla, jak i podpisy osób znajdujących się w wewnętrznej komisji (czyli podpisy świadków). Protokół będzie potwierdzeniem, że Twoja firma wykluczyła stempel z obiegu, a to może zapobiec ewentualnym malwersacjom czy innym nadużyciom.

Pojawia się też pytanie, do którego pojemnika na odpady wyrzucić pieczątkę. W większości przypadków stemple należy wyrzucać do pojemników w kolorze czarnym lub szarym, czyli do odpadów zmieszanych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad segregowania śmieci, wejdź na stronę www.naszesmieci.mos.gov.pl, stworzoną we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nową pieczątkę możesz szybko zaprojektować w naszym kreatorze: https://pieczatki-online.eu/zamow-pieczatke

Dodaj komentarz