Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Ulga podatkowa na robotyzacje od 2021 roku

Jesteś przedsiębiorcą i planujesz zakup nowych robotów do produkcji przemysłowej? Od 2021 roku będziesz mieć możliwość odliczania 50% kosztów poniesionych na zakupy. W dodatku bez względu na branżę i wielkość przedsiębiorstwa. Sprawdź, co jeszcze się zmieni, jak skorzystać z ulgi i na jakich warunkach będzie przyznawana.

Jakie koszty mają podlegać uldze na robotyzację?

Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z następującymi inwestycjami w robotyzację:

  • zakup oprogramowania,
  • zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów przemysłowych,
  • zakupu sprzętu, takiego jak obrotniki, sterowniki, tory jezdne, efektory końcowe, czujniki ruchu,
  • zakupu urządzeń BHP,
  • szkoleń dla pracowników obsługujących nowy sprzęt.
Pieczątki-online.eu - Ulga podatkowa na robotyzacje od 2021 roku
Ulga podatkowa na robotyzacje od 2021 roku

Kto i kiedy może skorzystać z ulgi na robotyzację?

Odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów, jakie poniesiono na inwestycje w robotyzacje, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Ma ona objąć wszystkie firmy, niezależnie od ich wielkości oraz branży, w jakiej działają. Podlegać jej będą płatnicy CIT i PIT.

Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty poniesione na robotyzację w ciągu roku podatkowego. Tak samo, jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe trzeba będzie dokonać dodatkowego odpisu w chwili składania rocznego zeznania podatkowego.

Ulga na robotyzację ma obowiązywać do końca 2025 roku, czyli 5 lat od jej wprowadzenia.

Jaki jest cel wprowadzanej ulgi i co może zyskać gospodarka?

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Finansów wprowadzane zmiany mają przyczynić się do zwiększenia poziomu robotyzacji gospodarki w Polsce, a co za tym idzie do modernizacji oraz poprawienia jakości produkcji czy komfortu pracy. Roboty mogą w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia produkcji przemysłowej i dzięki temu podnieść wydajność oraz rentowność firm. Dalszym celem ma być wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych rynkach.

Efektem robotyzacji, zgodnie z oczekiwaniami Ministerstwa, ma być także zwiększenie popytu na pracowników w obszarach, takich jak programowanie, analityka danych, wsparcie klienta, obsługa oraz serwisowanie. Jednocześnie ciężkie i monotonne prace fizyczne wykonywane przez ludzi mają znacznie się zmniejszyć.

Według szacunków liczba robotów w Polsce ma się zwiększyć dwuipółkrotnie, biorąc pod uwagę liczbę robotów z końca 2018 roku (13 600 sztuk).

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju łączne koszty ulgi na robotyzację mogą sięgnąć 1,1 miliarda zł w ciągu 5 lat. W pierwszym roku obowiązywania ulgi budżet państwa poniesie koszt około 150 miliona zł, a kwota ta będzie rosła z roku na rok i w 2025 wyniesie około 315 milionów zł.

Dodaj komentarz