Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Umowa B2B – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz kontrakt

Umowa B2B to porozumienie dwóch stron – przedsiębiorcy z innym przedsiębiorcą – regulowane przepisami prawa cywilnego. Pomimo tego, że często wspomina się o niej, jako alternatywie dla umowy o pracę, jej założenia i cele są zgoła inne. O czym musisz pamiętać, decydując się na umowę B2B? Jakie korzyści wiążą się z taką formą współpracy? Czy umowa B2B może zostać podważona i uznana za umowę o pracę? Sprawdzamy!

Umowa B2B – najważniejsze informacje

Umowa B2B bywa postrzegana jako szansa dla pracownika, by zarobić nieco więcej. To także okazja dla pracodawcy, by uniknąć wysokich kosztów, jakie wiążą się z zatrudnieniem pracownika na umowie o pracę. Warto pamiętać jednak, że w przypadku umowy B2B nie może być mowy o pracodawcy i zatrudnionym. Obydwie strony kontraktu to firmy – najczęściej jednoosobowa działalność gospodarcza (chociaż nie jest to jedyna dopuszczalna forma) i przedsiębiorstwo, które zleca wykonywanie określonych usług. Taka sytuacja prawna z perspektywy wykonawcy nosi nazwę samozatrudnienia.

Podpisanie umowy B2B wiąże się z szeregiem obowiązków, które nie dotykają pracowników zatrudnionych na podstawie umowie o pracę. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszych poprzednich poradach:

Umowa B2B czy umowa o pracę – co opłaca się bardziej? Zalety i wady popularnych form zatrudnienia

Kontrakt B2B – obowiązki 

Decydując się na umowę B2B, tracisz przywileje, na które mogłeś liczyć jako pracownik. Nie możesz korzystać z płatnego urlopu wypoczynkowego, pracodawca nie pokryje kosztów Twojego zwolnienia chorobowego ani nie udzieli Ci urlopu na żądanie. Jako właściciel firmy jesteś zobowiązany do tego, by samodzielnie rozliczać składki ZUS, opłacać podatki i prowadzić księgowość (oczywiście możesz skorzystać z usług osób trzecich, np. biura księgowego, jednak będziesz musiał pokryć ich koszt).  

Musisz pamiętać również, że prawo pracy nie chroni stron kontraktu B2B. Umowa pomiędzy firmami może zostać rozwiązana we właściwie dowolnym momencie, z zachowaniem przepisów prawa cywilnego. Realizowanie kontraktu musi wiązać się z określonym ryzykiem gospodarczym.

Najważniejsze zalety umowy B2B

Po lekturze poprzedniego akapitu możesz nabrać wątpliwości, czy umowa B2B jest korzystnym rozwiązaniem. 🙂 Spieszymy jednak z wyjaśnieniem, że taki rodzaj współpracy, poza obowiązkami i pewnymi niedogodnościami, ma również wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Elastyczny czas pracy – nikt nie zapłaci za Twój urlop, jednak nikt nie powinien zmuszać Cię do pracy o wyznaczonej porze czy nawet w konkretnych dniach. Jeżeli umowa B2B w jakikolwiek sposób przypomina stosunek pracy, może zostać podważona. 
  • Partner biznesowy – strony kontraktu są wobec siebie równe, nie ma mowy o stosunku podwładności. To Ty prowadzisz swoją firmę i ponosisz za nią pełną odpowiedzialność, dlatego nikt nie powinien wpływać na Twoje działania biznesowe.
  • Szersze perspektywy – samozatrudnienie umożliwia Ci realizowanie zleceń dla wielu firm, dzięki czemu możesz zarobić więcej.

Podważenie umowy B2B

W sytuacji, gdy umowa B2B przypomina umowę o pracę, jej zasadność może zostać podważona. Wiąże się to z wieloma negatywnymi konsekwencjami, m.in. zapłaty zaległych kosztów przez „pracodawcę” (nawet do 5 lat zaległych składek ZUS!).

Zapisami, które w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się w kontrakcie B2B, są:

  • miejsce wykonywania pracy (przedsiębiorca powinien wykonywać swoje usługi w wybranym przez siebie miejscu),
  • określony czas pracy,
  • jakiekolwiek zapisy, które sugerują kierownictwo pracy.

Dodaj komentarz