Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Pieczątka imienna dla freelancera i osoby wykonującej wolny zawód

Pieczątki imienne w niektórych sytuacjach są niezbędne, a ich posiadanie jest regulowane
prawem. W innych przypadkach nie są wymagane, ale zdecydowanie mogą pomóc
przedsiębiorcom, czy… no właśnie – freelancerom, osobom wykonującym wolne zawody i
pracującym na własny rachunek. Sprawdź, jak powinna wyglądać pieczątka imienna, jakie
wzory masz do wyboru i kto najczęściej zamawia takie stemple.

Wolny zawód, czyli jaki?

W polskim prawie nie ma ujednoliconej definicji wolnego zawodu, chociaż pojęcie używane jest regularnie np. w języku prawnym. Przyjmuje się, że wykonywanie wolnego zawodu charakteryzuje się przede wszystkim prowadzeniem działalności bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Wolny zawód mogą uprawiać zarówno artyści czy dziennikarze, jak i lekarze, architekci, prawnicy, aptekarze, księgowi, położne, a także graficy, fotografowie, programiści czy copywriterzy. Wolny zawód najczęściej oznacza bowiem wykonywanie czynności na rzecz osób fizycznych, którzy w rozumieniu prawa są konsumentami.

Podsumowując, osoby wykonujące wolny zawód:

  1. są specjalistami w konkretnych dziedzinach i świadczą usługi na wysokim poziomie,
  2. wykonują działalność na własny rachunek, samodzielnie i osobiście (ewentualnie przy pomocy osób podporządkowanych),
  3. mają szczególne wykształcenie lub umiejętności.

Kto potrzebuje pieczątki imiennej?

Można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że pieczątki imiennej potrzebuje… każdy, kto wykonuje wolny zawód, ale nie tylko. Pieczątka imienna przyda się też osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, są specjalistami w swoich dziedzinach, pracują z dokumentami, pełnią reprezentacyjne funkcje w organizacji czy po prostu sygnują korespondencję i dokumenty swoim nazwiskiem. Z pieczątek imiennych korzystają w szczególności:

  • Lekarze, pielęgniarki, dentyści, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni,
  • Lekarze weterynarii,
  • Prawnicy, radcowie prawni, notariusze, rzecznicy, komornicy, kuratorzy sądowi, tłumacze,
  • Doradcy podatkowi i inwestycyjni, maklerzy giełdowi,
  • Księgowi, pracownicy biurowi i administracyjni,
  • Architekci, inżynierowie budownictwa,
  • Przedstawiciele handlowi.

Coraz częściej jednak pieczątka jest potrzebna także freelancerom, właścicielom startupów czy osobom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze. Jak się ma do tego prawo?

Czy pieczątkę imienną musi mieć każdy wolny strzelec?

Posiadanie pieczątki imiennej nie jest obowiązkiem każdej osoby wykonującej wolny zawód czy będącej freelancerem (choć pieczątka przydaje się bez mała każdemu). Obowiązek posługiwania się własnymi stemplami, których wzory są regulowane przez prawo, mają przedstawiciele zawodów takich jak: lekarze, weterynarze, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, tłumacze przysięgli, notariusze czy kierownicy budowy. Informacje na temat pieczątek dla niektórych grup zawodowych znajdziesz w tych wpisach:

To, że nie każda osoba pracująca na własny rachunek musi mieć swoją pieczątkę, nie oznacza, że, tak czy siak, nie warto jej wyrobić. Posługiwanie się własnym stemplem ma szereg korzyści:

  • Własny stempel świadczy o profesjonalizmie i jest dobrze postrzegany przez klientów czy kontrahentów.
  • Posługiwanie się pieczątka imienną jest wygodne – wystarczy jednym ruchem ręki odbić na papierze swoje dane (zamiast uzupełniać ich ręcznie).
  • Pieczątki imiennej możesz używać zarówno do poświadczania wiarygodności dokumentów służbowych czy biznesowych, jak i do podpisywania listów, oficjalnej korespondencji czy dyplomów.
  • Możesz wybierać spośród wielu różnych modeli pieczątek – począwszy od stempli zamkniętych w eleganckich długopisach, przez pieczątki kieszonkowe (które dosłownie zmieszczą się w kieszeni), po średnie i duże stemple, na których zmieścić dużo danych.

A skoro o danych mowa…

Jakie są wzory pieczątek imiennych i co powinno się na nich znaleźć?

Wzór pieczątki imiennej jest uzależniony m.in. od tego, do jakich celów będziesz wykorzystywać swój stempel, a także czy wzór odbicia jest regulowany prawnie. Na przykład lekarze, pielęgniarki czy położne powinni posługiwać się pieczątką, na której odbiciu znajdują się następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • tytuł zawodowy/naukowy,
  • zdobyte specjalizacje
  • numer prawa wykonywania zawodu.

Z kolei kierownicy budowy muszą posługiwać się stemplem, na którym oprócz imienia, nazwiska i tytułu zawodowego znajdują się także: zakres uprawnień budowlanych, nr ewidencyjny uprawnień budowlanych oraz informacja o stanowisku kierownika budowy.

Jeśli jednak nie wykonujesz zawodu, który zobowiązuje Cię konkretnym stemplem, Twoja pieczątka może mieć dowolny wzór. Możesz zawrzeć na niej np. tylko imię, nazwisko i nazwę swojej profesji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by na pieczątce imiennej zmieścić także adres strony www, logo czy swoje hasło reklamowe. Ponieważ modeli pieczątek jest mnóstwo, bez trudu dopasujesz stempel do swoich potrzeb.

Pieczątka nie musi być w jednym kolorze! zachowując odpowiednie odstępy (3 mm) pomiędzy poszczególnymi kolorami możesz utworzyć bardzo atrakcyjny, przyciągający wzrok wzór.

Jeśli chcesz zamówić pieczątkę imienną, być może przydadzą Ci się wskazówki, które znajdziesz w innych wpisach na naszym blogu:


Przykładowe wzory pieczątek:

Masz pytania albo chcesz zamówić szczególny rodzaj stempla? Skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz