Kwestia pieczątki lekarza stażysty nie jest regulowana przepisami prawa w sposób jednoznaczny. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy lekarz stażysta może lub czy powinien posiadać własną pieczątkę, szczegółowo przeanalizowaliśmy więc ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Sprawdź, do jakich wniosków doszliśmy.
Uprawnienie lekarza stażysty
Zgodnie z artykułem 15 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, stażysta ma uprawnienia do:
- wydawania zaleceń lekarskich, po konsultacji z opiekunem;
- wydawania skierowań na badania laboratoryjne (z wyjątkiem badań, które mogą stwarzać podwyższone ryzyko dla pacjenta), po konsultacji z opiekunem;
- prowadzenia historii choroby pacjenta oraz innej dokumentacji medycznej, po konsultacji z opiekunem.
Stażysta posiada prawo do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty, jednak obowiązuje ono jedynie w miejscu, w którym odbywany jest staż podyplomowy (nie może podejmować zatrudnienia jako lekarz w żadnej innej placówce – przychodni, szpitalu czy na pogotowiu ratunkowym) i ogranicza się do realizacji jego programu. Z tego powodu uznaje się, że lekarz stażysta posiada ograniczone prawo do wykonywania zawodu.
Zadania, które realizuje stażysta, są wyznaczane i odbywają się pod kierownictwem opiekuna stażu – doświadczonego lekarza, który pracuje w zawodzie od co najmniej 5 lat. W większości przypadków stażysta wraz z opiekunem prowadzą jednocześnie od 3 do 5 pacjentów w szpitalu.
Warto wiedzieć
Lekarz stażysta ma obowiązek udzielenia pomocy medycznej w sytuacjach nagłych – za każdym razem, kiedy brak reakcji lub zwłoka powodują ryzyko utraty życia lub zdrowia przez osobę poszkodowaną.
Lekarz stażysta – pomimo wielu postulatów wysuwanych przez Krajowy Zjazd Lekarzy – nie jest uprawniony do wystawiania pacjentom recept na leki. Stażysta nie posiada również uprawnień do tego, by wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. Czy w takim razie powinien posiadać pieczątkę? W jakich sytuacjach może okazać się ona użyteczna? O tym już za chwilę.
Więcej o pieczątkach lekarskich i medycznych przeczytasz:
- Pieczątka pielęgniarki i położnej – co musi zawierać?
- Pieczątki mają moc – stemple lekarza i weterynarza
- Jak powinna wyglądać pieczątka diagnosty laboratoryjnego?
- Pieczątka fizjoterapeuty – wzór pieczątki i wymagane dane
Czy stażysta może wyrobić pieczątkę?
Pieczątka lekarza stażysty może zostać wyrobiona – jednak nie wcześniej niż w momencie otrzymania prawa do wykonywania zawodu. Zgodnie z zapisami UCHWAŁY Nr 6/24/IX
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 26 stycznia 2024 r. w sprawie treści pieczątki lekarskiej lub nadruku wykonywanego w ramach systemu komputerowego, pieczątka lekarska (w tym pieczątka stażysty) musi zawierać:
Ponadto, może (ale nie musi!) także zawierać poniższe informacje:
Czy lekarz stażysta może używać swojej pieczątki na dokumentach? Przepisy nie wykluczają takiej możliwości. Lekarz stażysta może używać pieczątki na skierowaniach na badania, do lekarzy specjalistów, szpitala lub sanatorium, a także w dokumentacji medycznej, którą prowadzi. Każdy z tych dokumentów powinien zawierać jednak również pieczątkę opiekuna, który zatwierdza działanie stażysty.
Dodaj komentarz