Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Pióra wieczne w nowoczesnym świecie

Komputer codziennie zastępuje nam długopisy i użytkowanie piór wiecznych, ale czy warto rezygnować z tradycji jaką oferuje nam np. pióro wieczne montegrappa – pióro bardzo znanej i cenionej firmy, która z produkcji piór wiecznych stworzyła niemal sztukę? Otóż nie. W tym wpisie postaramy się opowiedzieć dlaczego warto nadal zainteresować się tą dziedziną jaką jest praca skryby i wykorzystywanie ręcznego pisma w codziennych obowiązkach. 

Cena regularna pióra rożni się cenami długopisów, bo jednak jest to z reguły produkt nieskończony jak mówi sama nazwa, a do pracy z nim wykorzystuje się atrament w inkauście. Czy warto jednak płacić za pióro zamiast kupić kilka długopisów?

Jak powstają wieczne pióra?

Zacznijmy od tego z czego składa się w zasadzie pióro wieczne

  1. Nib: To metalowa końcówka pióra, która ma wycięcie w kształcie szczeliny lub kształt “V”. Nib jest odpowiedzialny za przekazywanie tuszu na papier poprzez nacisk i ruch pióra. Jest to odpowiednik kulki w długopisie.
  2. Zbiornik na tusz: Pióra wieczne mają zbiornik na tusz, który może być napełniany różnymi rodzajami tuszu. W zależności od modelu pióra, zbiornik może mieć różną pojemność, co wpływa na ilość napisanych stron bez konieczności uzupełniania tuszu. W skrócie im większy zbiornik tym więcej kartek zapełnimy bez ponownego wykorzystywania atramentu.
  3. Mechanizm napełniania: Istnieją różne rodzaje mechanizmów napełniania piór wiecznych. Niektóre wymagają zanurzenia końcówki pióra w tuszu (konieczność napełniania przez zanurzenie), inne posiadają specjalne wkłady, które można wymieniać w miarę zużycia tuszu. Podobnie jak w długopisach, ale prawdziwi tradycjonaliści wykorzystują specjalne inkausty z tuszem, które umożliwiają zanurzanie pióra.
  4. Korpus i klips: To pozostałe elementy pióra, które umożliwiają trzymanie i pisane. Klips pozwala na przypięcie pióra do kieszeni lub notesu.

Aktualnie pióra wieczne są produkowane na zasadzie rękodzieła i są indywidualnie projektowane na specjalne okazje, możemy oczywiście znaleźć standardowe pióra wieczne, które dostępne są na masową skale w sklepach. 

Wszystko zaczyna się od wyboru materiałów i chodzi tutaj głównie o jakość i wytrzymałość, pióra wieczne są cenione nie tylko za swoje właściwości, ale i długotrwałość. Poszczególne części pióra wytwarzane są oddzielnie, a to obejmuje obróbkę metalu, wytłaczanie plastiku, a nawet pracę w drewnie. Wszystko zależy od danego modelu pióra.

Następnie tworzy się nib, czyli najbardziej złożony proces w produkcji pióra, on sam wymaga niesamowitej precyzji i umiejętności szlifowania.  Następnie standardowo przeprowadza się testy jakości, każdy element powinien być dobrany precyzyjnie, a dzięki właśnie takim zabiegom możemy liczyć na wysoką jakość końcowego produktu.

Dodaj komentarz