Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Praca na umowie o pracę i prowadzenie działalności gospodarczej (umowa B2B). Co musisz wiedzieć?

Czy można łączyć pracę na etacie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej? Jak najbardziej. Wystarczy, że zadbasz o kilka podstawowych kwestii – wywiążesz się ze swoich zobowiązań wobec pracodawcy, prawidłowo rozliczysz się ze składek ZUS i wybierzesz odpowiednią formę opodatkowania. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć, prowadząc firmę i pracując na umowę o pracę.

Sprawdź zapisy umowy o pracę

Pracujesz na etacie i chcesz rozpocząć działalność w tej samej branży? Uważaj! Pracodawca może uznać, że Twoje działanie narusza jego interesy (np. poprzez podbieranie klientów) i stanowi nieuczciwą konkurencję.

Zanim zarejestrujesz swoją firmę, dokładnie przestudiuj swoją umowę o pracę oraz umowę lojalnościową. Zwróć szczególną uwagę na zapisy, w których pojawia się kwestia zakazu konkurencji. W tym miejscu powinny zostać dokładnie opisane oczekiwania Twojego pracodawcy oraz konsekwencje działania niezgodnego z umową. Najczęściej są to kary finansowe o znacznej wysokości oraz wypowiedzenie umowy o pracę. 

Jeżeli w Twojej umowie o pracę nie ma takich zapisów, pracodawca może uznać Twoje działanie za naruszenie zasad uczciwej konkurencji i dochodzić swoich praw na drodze sądowej. 

Niezależnie od tego, jakie zapisy zawiera Twoja umowa o pracę, zawsze dobrym pomysłem jest poinformowanie pracodawcy o swoich planach i zachowanie uczciwości. Jeżeli uda Ci się przekonać szefa, że Twoja działalność w żaden sposób nie wpłynie na jego interesy, możesz uniknąć wielu komplikacji i nieprzyjemności. 

Wybierz odpowiednią formę opodatkowania

Umowa o pracę zawsze opodatkowana jest w taki sam sposób (według skali podatkowej). Nieco inaczej wygląda to w przypadku działalności gospodarczej. Łącząc te dwa źródła przychodu, możesz zdecydować się na opodatkowanie:

  • Na zasadach ogólnych – to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu co roku rozliczasz się przy pomocy jednej deklaracji PIT-36, w której wykazujesz przychód, koszty i dochody z pracy na etacie i działalności gospodarczej.
  • Podatkiem liniowym – korzystając z tej możliwości, opłacasz podatek o stałej wysokości 19%, niezależnie od osiąganych dochodów. Niestety, rozliczenie roczne wymaga złożenia dwóch oddzielnych deklaracji – PIT-37 (z dochodów, jakie osiągnąłeś z pracy na etacie) i PIT-36L (z dochodów z działalności gospodarczej).

Uwaga! Jeżeli w ramach prowadzonej działalności lub na podstawie prawa do udziału w zyskach spółki osiągasz jakikolwiek przychód z usług świadczonych obecnemu lub byłemu pracodawcy – nie możesz opodatkować swojej działalności podatkiem liniowym.

  • Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – ryczałt to uproszczona forma opodatkowania, na podstawie której podatek opłaca się od osiągniętego przychodu (bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu). Decydując się tę opcję, będziesz zobowiązany do składania dwóch deklaracji podatkowych – PIT-37 (za dochody z umowy o pracę) i PIT-28 (z działalności gospodarczej).
  • Kartą podatkową – korzystając z karty podatkowej, nie musisz prowadzić ksiąg podatkowych, składać regularnych zeznać czy wpłacać zaliczek na podatek. Pamiętaj jednak, że wybierając ten sposób opodatkowania, będziesz zobowiązany do składania dwóch rodzajów deklaracji – PIT-37 (z przychodów z etatu) i PIT-16A (z działalności), którą należy złożyć do 31 stycznia.

Oblicz składki ZUS

Czy osoba pracująca na etacie i prowadząca własną działalność gospodarczą musi opłacać pełne składki ZUS? Nie. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany jedynie do opłacania składki zdrowotnej.

Pamiętaj jednak, że zwolnienie ze składek ZUS możliwe jest jedynie wtedy, gdy Twoje wynagrodzenie jest równe lub większe od płacy minimalnej. Jeżeli jesteś zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, możliwe, że nie spełniasz tego wymogu.

Jesteś gotowy do założenia własnej działalności? Zajrzyj do naszych porad i dowiedz się:

Dodaj komentarz