Porady biznesowe online

Pieczątki online - akcesoria biurowe i porady biznesowe dla przedsiębiorców.

Tusz – podstawa działania pieczątki

Jaki tusz wybrać?
Jaki tusz wybrać?

Bez tuszu są w stanie poradzić sobie tylko suche stemple. Każdy inny rodzaj pieczątki wymaga tuszu. W poważnym stopniu od tuszu uzależniona jest praca stempla: zbyt mała ilość lub niska jakość “paliwa” przełożyć się może na słabe odbicie. Warto wiedzieć, co stanowi istotę naszych odbić.

Tusz – przeznaczenie ma znaczenie

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rodzajem tuszu jest wodny. Może się to wiązać z nieznajomością pewnych faktów. Tusz powinien być dostosowany do stemplowanej powierzchni. Na materiałach o niskiej chłonności najlepiej sprawdza się wariant szybkoschnący. Jakie są inne opcje?

  • Tusz wodny
    Znany jest z dużej precyzji, dokładnych odbić nawet najdrobniejszych elementów i rzadkiej konsystencji, co jest skutkiem dużej zawartości wody. Nie sama woda stanowi jednak istotę tego produktu. W składzie znajdziemy też barwniki, pigmenty, glikol, glicerynę, środki wiążące i odrobinę alkoholu. Doskonale współpracuje z płytkami wykonanymi z gumy i fotopolimerów. Polecany przy stemplowaniu powierzchni o wysokiej chłonności, takich jak papier. Najczęściej spotykany w stemplach ręcznych i automatach samotuszujących.
  • Tusz olejowy
    Mieszanina pigmentów, barwników, środków wiążących i olejów, co skutkuje gęstą konsystencją. Świetnie się sprawdza na powierzchniach porowatych, takich jak karton. Stosowany jest do frankownic oraz do ręcznych i samotuszujących pieczątek z metalowymi płytkami.
  • Tusz alkoholowy
    Procenty w składzie gwarantują skuteczne stemplowanie w trudnych warunkach, czyli na gładkich powierzchniach takich jak folia czy akryl. Jest to możliwe, ponieważ jest to najszybciej schnący tusz. Stosuje się go do stempli ręcznych z płytkami wykonanymi odpornych na alkohol materiałów (np. guma).
  • Tusz pigmentowy
    Bardzo gęsty tusz z poważnymi wymaganiami – potrzebuje czasu do całkowitego wyschnięcia. Jak już wyschnie, okazuje się doskonale kryjący i odporny na rozmazywanie, czyli jest na co czekać. Stosuje się go głównie do celów artystycznych.
  • Tusz hybrydowy
    Tusz ten łączy właściwości tuszu wodnego i pigmentowego. Tak jak tusz pigmentowy jest stosowany do celów artystycznych, jednak ma wyraźnie rzadszą konsystencję.
  • Tusz kredowy
    Wygodna alternatywa dla tuszu pigmentowego – atrakcyjny, z ogromnym potencjałem artystycznym, ale łatwiejszy w obsłudze. Tusze kredowe doskonale kryją i szybko schną, pozostawiając matowy, kredowy wzór.

Asortyment pieczatki-online.eu nie obejmuje na razie artystycznych odmian tuszu, warte uwagi są jednak różne warianty kolorystyczne. Kolor w przypadku tuszu też ma znaczenie, o czym można przeczytać w naszym przewodniku po barwnych odbiciach: Multicolor – więcej niż pieczątki wielokolorowe.

Dodaj komentarz